ks. Gruszka Józef
  • Drukuj
  • Email

Informacje pochodzą ze strony: Encyklopedia Wiedzy o Kościele katolickim na Śląsku

 

Gruszka Józef (1933-1981)

Urodził się 25 lutego 1933 w Michałkowicach. Rodzicami jego byli Walenty, górnik i Maria z d. Kiesz. Po ukończeniu w 1947 roku szkoły podstawowej kontynuował naukę w Państwowym Liceum Ogólnokształcącym im. Waryńskiego w Katowicach. Egzamin dojrzałości zdał w 1951 roku i bezpośrednio potem wstąpił do Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie. Do 1954 roku studiował na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, a po likwidacji tego Wydziału, w ŚSD. Święcenia kapłańskie otrzymał 24 czerwca 1956 w katedrze w Katowicach z rąk bpa Z. Golińskiego z Częstochowy.

Po święceniach był na zastępstwie wakacyjnym w Brennej, a następnie w parafii św. Antoniego w Rybniku, gdzie już potem pozostał jako wikariusz. W sierpniu 1957 roku był na zastępstwie w parafii św. Floriana w Chorzowie, a od 30 sierpnia 1957 został wikariuszem w Kochłowicach. 28 lutego 1959 otrzymał dekret na wikariusza do Pszowa, gdzie zlecono mu nauczanie religii w Zasadniczej Szkole Górniczej. Pod koniec sierpnia 1961 roku został przeniesiony do Istebnej.

Na początku września 1962 roku zachorował i musiał poddać się operacji. Po wyjściu ze szpitala prosił Kurię Diecezjalną o przeniesienie na taką placówkę duszpasterską, gdzie nie byłoby dojazdów z racji wykonywania posług duszpasterskich, gdyż lekarz zakazał mu jazdy na motocyklu czy furmance. Po rekonwalescencji został, w listopadzie 1962 roku, posłany na zastępstwo w charakterze wikariusza do parafii Krzyża Świętego w Siemianowicach Śląskich. Następnymi jego placówkami wikariuszowskimi były parafie: Dąbrówka Mała (od 1963 roku), Knurów (od 1966 roku), Suszec (niecały miesiąc w 1969 roku), Popielów (od 1969 roku), Radoszowy (od 1973 roku). 24 sierpnia 1974 otrzymał nominację na lokalistę w Radzionkowie-Orzechu. Rozpoczął tam budowę probostwa. Po utworzeniu w Orzechu parafii został mianowany 15 czerwca 1981 pierwszym jej proboszczem. Wkrótce jednak potem, po wylewie krwi do mózgu, zmarł 6 sierpnia 1981 w szpitalu w Siemianowicach Śląskich. Pochowany został na cmentarzu w rodzinnej parafii w Michałkowicach.

30/01/2016